Homocystein
Homocystein je aminokyselina, která vzniká při normálním metabolizmu z esenciální aminokyseliny methioninu. Rychle se metabolizuje na methionin nebo cystein, aby nedocházelo k jeho nezdravému hromadění v krevním oběhu.
Proces přeměny vyžaduje v organizmu přítomnost vitamínů B12 a B9 - kyseliny listové.
Pokud tyto složky chybí a organizmus je vystaven oxidačnímu stresu, na kterém se podílí nesprávná výživa, toxicita životního prostředí, nedostatek pohybu, kouření, nezdravý životní styl), toxický homocystein není schopen přeměny na netoxický methionin, hromadí se v buňkách, přechází do krve a v organizmu se spustí řada reakcí, které mají za následek poškození buněk.
Zvýšená hladina homocysteinu v krvi se považuje za ukazatel zvýšeného rizika srdeční ischemie, infarktu myokardu, aterosklerózy, zvýšeného krevního tlaku nebo dokonce vzniku rakoviny.
Studiem homocysteinu a jeho cyklu se zabývá mnoho vědeckých týmů a podle jejich závěrů by zvýšený homocystein mohl být jednou z příčin onemocnění, jako jsou kloubní záněty, zánětlivé onemocnění střev, ulcerózní kolitida, Crohnova nemoc, syndrom karpálního tunelu, žilní trombóza, časté chřipkové stavy, neplodnost, poruchy vnímání a myšlení, deprese, epilepsie, chronický únavový syndrom, alergie, migrény, roztroušená skleróza, neurologická onemocnění, například Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba a mnoho dalších.
Sleduje se rovněž působení zvýšené hladiny homocysteinu na embryonální vývoj nervové soustavy.
U většiny lidí mladší a střední generace se jeho hladina pohybuje v rozmezí 10 až 12 μmol/l, avšak se stoupajícím věkem často velmi výrazně narůstá. Při hodnotách 20 μmol/l a více existuje vysoké riziko rozvoje jedné z pěti hlavních civilizačních chorob: infarktu, mrtvice, cukrovky, rakoviny a demence. Podle nejnovějších studií způsobuje vysoká hladina homocysteinu 10 až 12 % srdečních infarktů a 30 až 40 % mozkových příhod. Lidé, kteří mají homocystein nad 20 μmol/l, jsou ohroženi i dalšími civilizačními onemocněními, jakými jsou deprese, chronické záněty či Parkinsonova choroba. S těmito hodnotami žije asi 5 procent obyvatel Evropské unie.
Pro udržení optimální hladiny homocysteinu a snížení rizika vzniku civilizačních chorob je nezbytné tělu dodávat v dostatečném množství vitamíny skupiny B a kyselinu listovou.
Zdroje: volně přepsáno dle www.prirodnílekarna.cz; https://celltheraclinic.cz/www.jamieson.cz; https://vitaminyspribehem.cz/ www.wikipedie.cz